Wystawa makiet: ,,Wiosna na wsi" gr. 6

28 kwietnia 2024

,,Jeśli ma się rozwijać wyobraźnia dziecka, trzeba jej dać czymś się karmić.”

M. Mead

Kształcenie plastyczne jest jedną z  wielu form wychowania estetycznego, które wiąże się z pierwszym tworzeniem i pierwszym przeżywaniem sztuki, a także z zaspokojeniem potrzeby estetycznej u dzieci przedszkolnych. Wychowanie plastyczne w przedszkolu odgrywa szczególną rolę, gdyż rozwija i wzbogaca możliwości artystyczne dziecka. Właściwie wybrana technika ma ogromny wpływ na zainteresowania pracą plastyczną, pobudza do twórczego działania i do ekspresji. Ponieważ dzieci często mają problemy z werbalnym wyrażaniem swoich uczuć, dlatego rozwijanie ekspresji plastycznej, przy pomocy różnorodnych czynników inspirujących, może mieć bardzo pozytywny wpływ na psychikę dziecka, uwalniając je od nagromadzonych, niewyrażonych uczuć. Aktywność plastyczna rozwija również poczucie estetyki, zwłaszcza wtedy, gdy pozwolimy korzystać dzieciom z różnorodnych materiałów, tworzyw, środków. W ten sposób rozwijają one swoją wyobraźnię twórczą, ale również odtwórczą.
Dlatego w nawiązaniu do tematyki tygodnia dzieci z grupy 6 z pomocą rodziców wykonały makiety przedstawiające wiejskie podwórka wiosenną porą. Różnorodność technik i użytych materiałów dała niepowtarzalne efekty. Wyniki tych starań można było podziwiać na wystawie  pt.: ,,Wiosna na wsi", zorganizowanej w naszym przedszkolu.
Finałem wystawy były zajęcia podczas, których każdy opowiadał o procesie powstania makiety i szczegółowo o tym, co ona przedstawia. Pani Dyrektor- mgr Grażyna Czaja wręczyła dzieciom dyplomy uznania i upominki.